לשון הרע

לשון הרע

לשון הרע, הוצאת דיבה והשמצה, הם מונחים שמתבלבלים זה בזה לעיתים קרובות. כולם נכנסים לאותה קטגוריה של חוק וקשורים לתקשורת שמערפלת באופן שגוי באופי של מישהו. מתי תצטרכו עורך דין לענייני לשון הרע?

לשון הרע |

מהי לשון הרע? השמצה למשל, היא הצהרה כוזבת המוצגת כעובדה הגורמת לפגיעה או נזק לאופי של האדם עליו מדובר. דוגמא לכך היא "טום סמית – גנב כסף מהמעסיק שלו" אם זה לא נכון ואם קביעת ההצהרה פוגעת במוניטין או ביכולתו של טום לעבוד, זו לשון הרע.

האדם אשר שמו הטוב נפגע מההצהרה השגויה, יכול להגיש תביעה בגין לשון הרע.

מהי השמצת אופי? |

השמצת אופי קורה כשמשהו לא נכון ופוגע מוצג כעובדה בפני מישהו אחר. אמירת ההצהרה רק בפני האדם עליו נאמרת ההצהרה ("טום, אתה גנב") אינה לשון הרע מכיוון שהיא אינה פוגעת בדמותו של אותו אדם בעיני מישהו אחר.

ההבדל המשפטי בין דעה והשמצה |

יש הבדל חשוב בחוק לשון הרע בין קביעת דעה והכפשת מישהו. האמירה, "אני חושבת שרונית מעצבנת" היא דעה והיא דבר שאי אפשר באמת להוכיח אמפירית כנכונה או שקרית.

אמירת "אני חושבת שרונית גנבה מכונית" היא עדיין דעה, אך משתמעת ממנה שהיא ביצעה פשע. אם ההאשמה אינה נכונה, אז זה יביא בהכפשה. זו הסיבה שתקשורת החדשות כל כך מקפידה להשתמש במילה "לכאורה".

חשיבות הכוונה בלשון הרע |

חלק מכריע נוסף בתיק לשון הרע הוא שהאדם מצהיר את ההצהרה השגויה בכוונה מסוג מסוים. ההצהרה בטח נאמרה מתוך ידיעה שהיא לא נכונה או מתוך התעלמות פזיזה מהאמת (כלומר האדם שאמר זאת הטיל ספק באמיתות אך אמר אותה בכל מקרה).

לעוד מידע, בקרו באתר של אהוד פאי

כללי
המשך לעוד מאמרים שיוכלו לעזור...
תוכנת אופיס
תוכנת אופיס היא כלי חשוב מאוד לניהול העבודה היומיומית של העובדים. זה עוזר להם בכל מיני משימות, החל...
קרא עוד »
יול 20, 2022
צרפתית או ספרדית, מה כדאי ללמוד ואיך?
כמה טוב לרכוש שפות, לשלוט בהם ואפילו להצליח להשתמש בהם בחיים. זה יכול לבוא לידי שימוש בתקשורת בין...
קרא עוד »
נוב 01, 2020
היכן ניתן למצוא תמונה לשימוש אישי
אם מחפשים אחר תמונה לצורך שימוש אישי, יהיה ניתן לגשת אל מאגרי התמונות הגדולים ברשת כמו 123RF או unlimitedstock...
קרא עוד »
ספט 04, 2019